Évekkel ezelőtt, még az egyetem lélekvirágzós korszakában úgy döntöttem, itt az ideje, hogy belevágjak végre, és megírjam életem első, igazi, használható, kiadható regényét.
Sok barátság született akkoriban, csodálatos embereket sodort az utamba az élet, s bár nem volt teljesen zökkenőmentes ez az öt év, szívesen gondolok rájuk vissza, mert olyan dolgokkal, élményekkel és emlékekkel gazdagodtam, melyek nélkül most egészen más ember volnék.
Különc egyetemista voltam. Alkohol, fű és cigi nélkül „buliztam” végig az öt évet. Olyan „igazi” buliba pár alkalomnál többször nem tévedtem, élettapasztalatnak az is bőven elég volt. Undorított az ismerősök alkoholmámoros, zavart tekintete, émelyítő lehelete, a sötét, ablaktalan helyiség nyomasztó hangulata, az ollóval vágható, sűrű cigarettafüst. A mai napig kísért egy nehezen feledhető emlék, amikor egy tökrészeg csoporttársnőmet (aki éltanuló és javíthatatlan jó kislány hírében állt), az asztalunk alatt, vészes testközelségben, szinte már a lábszáramhoz dörgölőzve tette kis híján a magáévá egy szintén részeg, velünk egykorú egyetemista srác.
A számomra fontos emberekkel nem a mámoros, később már csak homályosan derengő éjszakák, fejfájós, macskajajos reggelek emlékei kötöttek össze, sokkal inkább a világmegváltó, hajnalokba nyúló beszélgetések.
Egy négyszobás, kicsit omladozó, de annál barátságosabb családi házat béreltünk közösen, néhány kilométerre az egyetemi várostól. Megvolt mindenünk, ami kellett: füves udvar – ahol télen hócsatáztunk, nyáron kockás pokrócokra hasalva, fűszálat rágcsálva olvastunk, esetleg tanultunk -, egy kert szilva és cseresznyefával, és egy vészesen szaporodó macskacsalád, élén a Léda nevű, gyönyörű, ordas cicamamával. Azelőtt és azóta sem ettem még olyan isteni krumplis kenyeret, amit a falu apró boltjában lehetett kapni. Az emberek barátságosak voltak, a közlekedés könnyen megoldható, így mikor késő délután az előadások, a sétálóutcai lődörgések, a folyóparti séták után megérkeztünk „haza”, valahogy már nem hiányoztak a város éjszakai fényei. Összegyűltünk a hatalmas konyhában, együtt főztük meg a vacsorát, majd gyertyafénynél, hülyéskedve faltuk az almás csirkét főtt krumplival, aztán hajnalig beszélgettünk. A tulaj, akitől teljes szabadságot kaptunk – mindenféle felügyelet nélkül bízta ránk a házát -, ha tehette, időnként csatlakozott, s lelkesen kínálgatta a borát, amit ő maga készített a hegyoldalon sorakozó szőlőtőkék terméséből. Lelkendezve ecsetelte, hogy beköltözésünk óta egészen megváltozott a ház hangulata, annyi pozitív energiával töltöttük tele, hogy öröm benne tartózkodni.
Szerettem azokat az éveket, s ahogy fogytak a hónapok, egyre jobban sajnáltam, hogy megint lezárul az életemnek egy korszaka. Persze fogadkoztunk, hogy majd tartjuk a kapcsolatot, de valahol legbelül mindannyian tudtuk, hogy a jövő más-más irányba sodor majd bennünket. Az esküvőnk, a babalátogató után szépen lassan elmaradoztak a régi barátok, ma pedig már szinte alig tartjuk a kapcsolatot. Már csak a közösségi oldalakról értesülök róla, hogy kinek hogy alakult az élete.
Azt mondják, az emberi kapcsolatok addig tartanak, míg feladatuk van, míg dolgunk van egymással. Talán igaz. De ebben az esetben úgy gondolom, nem a feladataink fogytak el, csak az életünk kezdett egészen más dolgokról szólni, más emberek lettek fontosak a számunkra, s ahogy mondani szokás, nem maradt időnk egymásra. Felelőtlenül és könnyedén engedtük el egymást.
A lakásunk felújításakor, a festékes dobozok, leterített kartonpapírok és maszatos ajtófélfák sűrűjében, a férjem és én nagy terveket szőttünk. Baráti vacsorákat terveztünk, ahol majd felidézhetjük az egyetemi évek hangulatát, bolondos dolgait. A lakás lassan elkészült, idén a konyhát, a folyosót és a mellékhelyiségeket már újra kellett festeni, mert az öt év kegyetlenül rajta hagyta a lenyomatát. Viszont a mai napig nem jött össze egyetlen baráti vacsora sem. Szétszéledtünk, az ország külön pontjain, vagy külföldön horgonyoztunk le, mindenki elfoglalt, rohan, egy perce sincs, képtelenség összehozni egy olyan estét, ahol teljes létszámba üljük körbe az asztalt. S mivel gondolatokat, érzéseket már régen nem osztunk meg egymással, csak remélni tudom, hogy időnként, ha a gyerekkel legózva, a tűzhely fölé hajolva, vagy az ablakban állva elragadja őket a nosztalgia, nekik is hiányoznak azok az esték.
A regénynek, amit legszebb emberi kapcsolataimról készültem megírni, és melynek a „Lélekvirágzás” címet szántam, nagy lendülettel vágtam neki az államvizsga után. Soha nem fejeztem be. Csupán ötven oldalig jutottam.
Ritkán olvasok bele, mert elszomorítnak az emlékek. Mindig is nehezemre esett elengedni számomra fontos embereket, egész életemben rosszul tűrtem a változásokat. Ha az élet úgy hozza, hogy egyszer még sikerül közös asztalhoz ültetnem a kis csapatot, ígérem a regényem végére is pont kerül.
Addig viszont, hogy a könyvnek szánt cím mégse vesszen kárba, kölcsönveszem a blogom számára. A nagy barátságok, a csodaszép egyetemi évek és közös fiatalságunk emlékére.